Członek zarządu

prof. dr hab. inż Daniela Żuk

Prof. dr hab. inż. Daniela Żuk od 1981 r. jest członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego, a od 1984 r. aktywnie uczestniczy w pracach sekcji naukowych ukierunkowanych na szeroko pojętą technikę. Była organizatorem i przewodniczącą Sekcji Naukowej Maszyn Rolniczych, przekształconą w Sekcję Maszyn Rolniczych i Aparatury Przemysłowej, a następnie w istniejącą dotychczas Sekcję Techniczną.

Od 2001 roku jest członkiem Zarządu Towarzystwa Naukowego Płockiego i zajmuje się działalnością naukową, popularyzatorską i organizacyjną wszystkich sekcji naukowych TNP. W 2013 i 2014 r. odbyła się szeroka dyskusja i analiza form oraz zakresów działalności sekcji naukowych z uwzględnieniem problemów istotnych dla społeczeństwa i aktualnych dla potrzeb członków i sympatyków Towarzystwa. W wyniku podjętych działań Zarząd TNP zatwierdził sześć sekcji naukowych (w tym trzy działające dotychczas – Historyczna, Pedagogiczna, Techniczna i trzy nowe – Dialogu, Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych) kierowanych przez zaangażowane naukowo i organizacyjnie zarządy sekcji oraz wspieranych przez członków i sympatyków Towarzystwa.

Ponadto Daniela Żuk od 5 lat jest współprowadzącą seminarium doktoranckie przy TNP (uruchomione w latach 70. XX w., stopień doktora uzyskały dotychczas 33 osoby). Seminarium (prowadzone społecznie) jest dostępne nie tylko dla członków TNP, ale dla wszystkich osób zainteresowanych uzyskaniem stopnia naukowego doktora.

Swoje życie zawodowe Daniela Żuk związała z Politechniką Warszawską Filią w Płocku (od 1972 r.). Uzyskała stopnie naukowe doktora (1975 r.), doktora habilitowanego (1988 r.) i tytuł naukowy profesora (2000 r.). Jest autorem kilku monografii i podręczników akademickich (Kształtowanie wyobraźni przestrzennej techniczne; Proces cięcia źdźbeł zbóż; Inżyniera biotechnologiczna; Agromechanika; Ćwiczenia projektowe z maszyn rolniczych) oraz współautorką kilku monografii z zakresu inżynierii rolniczej i innych zwartych pozycji naukowych. Ponadto jest autorką lub współautorką ok. 150 artykułów naukowych, kilkunastu grantów (KBN, unijnych, uczelnianych), ekspertyz i ocen rozwiązań technicznych, recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych i wniosków awansowych. Jest promotorem dwóch ukończonych prac doktorskich i wspomaga kilka aktualnie opracowywanych doktoratów. Uzyskała sześć patentów i wniosków racjonalizatorskich częściowo wdrożonych. Pełniła różne funkcje na uczelni: prodziekana Wydziału, dyrektora Instytutu Inżynierii Mechanicznej (13 lat), kierownika Podyplomowego Studium Pedagogiki i Kształcenia Zawodowego (20 lat), opiekuna Koła Naukowego Mechaników. Była inicjatorką i organizatorką wielu sympozjów i konferencji naukowych.

Na szczególne uznanie zasługuje organizacja cyklu Sympozjów Międzynarodowych na temat Problemy budowy oraz eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych (organizowanych cyklicznie co 3 lata przez ponad 30 lat), w której uczestniczyło: kilkanaście ośrodków naukowych z Europy i Azji, krajowe ośrodki naukowe i naukowo-przemysłowe (Politechniki, Akademie Rolniczo-Techniczne, Instytuty Naukowo-Badawcze), zainteresowane Sekcje Komitetów Techniki Rolniczej (PAN) oraz przedstawiciele fabryk produkujących maszyny rolnicze. Współorganizatorem tych sympozjów było Towarzystwo Naukowe Płockie, które prezentowało swoje cenne zbiory oraz przybliżało bogatą tradycję  i historię Płocka.

Po transformacji gospodarczej kadry techniczne fabryk chętnie uczestniczyły w pracach sekcji technicznej dzieląc się wieloletnim doświadczeniem inżynierskim i organizacyjnym. Szczególnie aktywnie działali pracownicy Fabryki Maszyn Żniwnych organizując w ramach Sekcji Technicznej dyskusje na temat przekształceń Fabryki i zmian produkcji kombajnów zbożowych, które zaowocowały ogólnopolskim sympozjum i monografią pt. Pięćdziesiąt lat produkcji kombajnów do zbioru zbóż w Płocku (1954-2004).

Poza działalnością związaną z Uczelnią Daniela Żuk uczestniczyła w życiu naukowym środowiska inżynierii rolniczej, szkolnictwa zawodowego na poziomie średnim i wyższym oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych.

Za swoją działalność wielokrotnie była nagradzana i odznaczana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaczeniami branżowymi, stowarzyszeniowymi i uczelnianymi.